Rola 1/2

Dneska pojedu po hodně dlouhé době do Brna vlakem. Nechci uvíznout někde mezi Horní Prckou a Dolní Řiťkou. Český dráhy mě mile překvapily, že si všimly, že je rok 2018. Jízdenku i s místenkou jsem si totiž koupil komplet online v aplikaci telefonu, dokonce jsem si mohl místo vybrat v plánku vlaku. Bravo!

V Brně se aktuálně (opět) přetřásá téma vlakovýho nádraží (v hantecu rola, nádr) a tak jsem se rozhodl provést test. Přijedu po letech rychlíkem do druhýho největšího města s batohem a zkusím se co nejrychleji a nejbezpečněji dostat od vlaku na šalinu.

V Ostravě je to tak, že hlavní nádraží má několik nástupišť, z nichž, pokud vím, ze všech vedou schody (s eskalátory nebo výtahy) do příjezdové haly. Tam jsou taky schody a výtahy. Sestoupíte do přízemí haly a za východem stojíte uprostřed poměrně vkusně upravenýho prostoru. Nikde nemusíte přejít silnici nebo vyhýbat autům parkujícím kolem. Po pár krocích dojdete buď po schodech nebo po nakloněné rovině rovnou k peronu šalin a trolejbusů, který jezdí do všech koutů Ostravy; minimálně na přestupní uzly. Hala by sice zasloužila víc lásky, ale je čistá vevnitř i v okolí. Stojí mimo centrum, do města (na Elektru) je to šalinou 1, 2 nebo 8 asi deset minut bez přestupu. Za deset minut dojedete taky trolejem 101 a 106 k mostu Miloše Sýkory (to je ten kulalej nad Ostravicí). Před nádražím je poměrně dost parkovacích míst (ve špičce stejně málo) a několik minut chůze jsou další. Hned vedle je pošta Ostrava 2. Podobně řešený je i nádraží ve Svinově, jen to je o dost dál a spojení napřímo je jen busem. Lidi z Poruby to ale mají výrazně blíž.

nadr.png

V Brně to samozřejmě znám, tak schválně upozorňuju na schody, auta, silnice… Jak jsem ale řekl, dlouho jsem vlakem do Brna nejel. Třeba se konečně něco pohnulo. Anebo nepohnulo a bude proto lepší postavit nádraží nový, prostornější, pro cestující komfortnější (v referendu jsem byl pro), byť bude stát o asi kilometr dál od centra centrovatýho. Uvidíme, jak můj pokus dopadne. Brzo napíšu druhou část.

2014-ostrava-hlavni-nadrazi.jpg

 

Reklamy

3 comments

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s