Dáma je mrtva. Ať žije dáma!

Hned zkraje zdravím svoji mamku! „Mami, dneska to bude filozofický, tak to nečti.“ :-) Mamka je mojí věrnou čtenářkou, ale jen věcí, který nejsou moc ezo nebo filo.

Kupakrát se mě teď lidi ptali na umění (jak kdybych byl jeho znalec). Všem jsem říkal jedno a totéž. Umění je všechno. Tahle věta platí oboustranně, je to takový významový palindrom. Umění je totiž všechno a všechno je umění.

Z prváku si pamatuju jednu přednášku (mimo jiné, samozřejmě). Bavili jsme se kráse, pravdě a taky o umču. Hodně mě překvapila myšlenka, že krásné je to, co je účelné (a obráceně). Ale nemyslete si, že účelné v tomhle znamená mající účel. Krásná může být vločka. A ta je účelná a krásná proto, že jinak než vypadá, vypadat nemůže. Z přírodních zákonů ne. Tak proto je krásná.

snowflake-3317-423a9ae38f3342e0c130c5473fee6d3c@1x.jpg

Z druháku si zas pamatuju výklad o symbolech a znacích v umču (mimo jiné, samozřejmě). Je jasný, že některý symboly jsou univerzální. Třeba holubice jako naděje, voda jako život, tma jako smrt a tak dál. A pak jsou symboly, který nejsou na první dobrou zřejmý. To už trochu brousíme do surrealismu (sur-real, tj. za-realitou). A v tom jsem se našel. Hledat skrýše se zprávou, kterou někam autor schoval. Jak když horolezec hledá chyt na stěně, aby se dostal o kousek výš. A po chytu další chyt a tak dlouho, než se na vrcholu bude moct rozhlídnout do krajiny na tu nádheru.

Salvadro-Dali-Sleep-via-Bureau-de-Estilo-Renata-Abranchs.jpg

No a pak taky mám leta uloženej jeden song. O text až tak nejde. Je o lásce, klasika. Jde o vizuál. A ten jen brutal surreal! Přiznám se, že ačkoli jsem ho viděl stokrát a textu rozumím, nevím, o čem přesně ta píseň je. To je přesně ona účelnost a symbolika v jednom. Jen ani jedno zatím nemám rozlousknutý. Nelezu sice po stěnách a nehledám chyty, ale radost z výhledu, po proniknutí do jinotajů a z nich složené mozaiky, budu mít stejnou.

Tak koukněte na The Lady is Dead a napište, o čem myslíte vy, že to je. Těším se na vaše nápady. :-)

P. S. Video obsahuje záběry, který můžou citlivým jedincům zamotat hlavu. :-)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s